День німецької єдності (Tag der Deutschen Einheit) — національне свято в Німеччині, яке відзначається щорічно 3 жовтня. Він знаменує річницю возз’єднання Німеччини у 1990. Тоді Федеративна Республіка Німеччина (Західна Німеччина) та Німецька Демократична Республіка (Східна Німеччина) були знову об’єднані після більш ніж 40 років поділу.
Це може вас зацікавити:
Поділ Німеччини після Другої світової війни
Після поразки Німеччини у Другій світовій війні країна була поділена на чотири окуповані зони. Їх контролювали союзні держави – США, Великобританія, Франція та СРСР. Розбіжності між західними союзниками та Радянським Союзом щодо майбутнього Німеччини призвели до поділу країни.
1949 року три західні окупаційні зони стали Федеративною Республікою Німеччина (Західна Німеччина) з демократичним урядом. Радянська зона впливу Сході стала Німецької Демократичної Республікою (Східна Німеччина) з комуністичним урядом. Берлін, колишня столиця Німеччини, був поділений на Західний Берлін, який перебував під контролем Заходу, та Східний Берлін, який перебував під контролем СРСР.
Освіта двох окремих німецьких держав
Протягом наступних десятиліть виникли дві окремі держави. Західна Німеччина перетворилася на процвітаючу, демократичну, капіталістичну країну, союзну західним державам. Східна Німеччина була слабо розвиненою комуністичною державою, тісно пов’язаною із Радянським Союзом.
Берлін залишався розділеним містом, повністю розташованим біля Східної Німеччини. Але Західний Берлін вважався політично окремим і був схожим на острів демократичної Західної Німеччини глибоко в тилу комуністичного Сходу. Міграція зі Східної Німеччини до Західної була дуже обмежена, а переміщення між двома частинами Берліна суворо контролювалися.
Життя у розділеній Німеччині
Декілька поколінь виросло, знаючи лише розділену Німеччину. Сім’ї та друзі були поділені на десятиліття. Західна Німеччина була економічно набагато процвітаючою, ніж Східна Німеччина, тоді як Східна Німеччина була ізольована як частина Східного блоку.
Спроби реформувати комунізм у Східній Німеччині у 1950-х роках було придушено радянськими військами. У 1961 році уряд Східної Німеччини збудував Берлінську стіну навколо Західного Берліна, щоб запобігти масовій еміграції на Захід. Воно стало потужним символом залізної завіси, яка розділяє Європу.
Жителі Східного Берліна робили спроби втекти до Західного Берліна. Дехто намагався перелізти через стіну, незважаючи на те, що в них стріляли прикордонники Східної Німеччини. Інші користувалися підземними ходами для цього. Способи втекти з-під впливу СРСР вибирали різні.
Мирна революція, яка веде до возз’єднання
Наприкінці 1980-х років Східною Європою прокотилася хвиля змін: падінь комуністичних режимів і проведення реформ. Масові демонстрації у Східній Німеччині у 1989-90 роках призвели до знесення Берлінської стіни у листопаді 1989 року. Після вільних виборів у березні 1990 року розпочалися переговори між двома Німеччинами про возз’єднання.
Офіційне політичне возз’єднання відбулося 3 жовтня 1990 року, коли Німецька Демократична Республіка приєдналася до Федеративної Республіки Німеччина. Загалом через рік після падіння Берлінської стіни Німеччина знову об’єдналася як повністю суверенна держава, вперше з 1945 року.
Радість та біль об’єднання
1990 року по всій Німеччині відбулися урочистості на честь возз’єднання країни. Проте за інтеграції двох таких різних держав виникли серйозні економічні та соціальні проблеми. Потрібні були величезні інвестиції для модернізації інфраструктури східної Німеччини та підвищення рівня життя. Безробіття різко зросло, оскільки східна промисловість занепала.
Але возз’єднання принесло величезні переваги, такі як полегшення пересування та спілкування між східними та західними німцями, які так довго були поділені. Згодом економічні умови у колишній Східній Німеччині суттєво покращилися. Розрив між Сходом та Заходом зменшився, особливо серед молодого покоління.
День німецької єдності
1990 року 3 жовтня було оголошено новим національним державним святом – Днем німецької єдності. Він відзначає річницю офіційного возз’єднання та мирну революцію у Східній Німеччині.
Щорічно у Берліні проводяться великі урочистості, причому основні заходи щороку влаштовує федеральний президент. Жителі Німеччини святкують німецьку єдність, демократію та свободу від поділу. Німецький прапор майорить усюди. Концерти, фестивалі, виступи та спортивні заходи допомагають створити радісну атмосферу патріотизму та гордості.
День німецької єдності є важливим нагадуванням про проблеми, які Німеччина подолала у своїй непростій історії 20-го століття. Він символізує солідарність німецького народу та відзначає відродження нації як провідну європейську державу. Через багато років після падіння Берлінського муру, що ознаменував кінець розколу Німеччини, День німецької єдності продовжує уособлювати собою тріумф єдності над розколом.
У цій публікації All-Holidays.Info коротко розповів про День німецької єдності, історію його походження та значення для німців. Сподіваємось, вона була вам цікава. Не забудьте поділитись цією публікацією з друзями!